Naučná stezka „Šibeniční vrch“ vede z náměstí Bečova nad Teplou (okres Karlovy Vary) k 1 km vzdálenému vrcholku Šibeničního vrchu. Na vzniku cesty, dlouhé cca 1 km a přibližující tuto stránku historie v autentickém prostředí a ve třech jazykových verzích (česky, anglicky, německy), se podílely Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Plzeň, město Bečov nad Teplou a Správa státního hradu a zámku Bečov. Realizace proběhla v letech 2002- 2003.
Zmíněný archeologický výzkum šibenice zrealizovalo archeologické oddělení NPÚ, ú.o.p. Plzeň, které koncipovalo samotnou stezku a vytvořilo její odborný obsah. V případě archeologického výzkumu šlo o jediný výzkum tohoto druhu u nás, nepočetné jsou i archeologické výzkumy podobných objektů v zahraničí. Prozkoumané a odkryté relikty šibenice na Šibeničním vrchu jižně od Bečova byly začleněny jako stěžejní součást do naučné stezky, která vychází z bečovského náměstí. Šibenice a na ní vázaná naučná stezka se staly součástí propagace města Bečova i hradu a zámku Bečov a často navštěvovaným cílem turistů, a to nejen českých. Bečovská šibenice se již stala památkou zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.
Ukázka textu tabule:
Šibenice byla místem hanby a nebezpečí. Už jen její stín přinášel neštěstí a bezúhonný člověk se jí nesměl ani dotknout. U šibenice se vykonávaly i jiné tresty, např. čtvrcení, zahrabávání, spálení, na šibenici byly pak vystavovány části těl. Jelikož byl kontakt se šibenicí zostuzující, musel se v případech opravy či budování nové šibenice zúčastnit každý mistr či tovaryš příslušných řemesel, aby nikdo nemohl druhému vyčítat jeho potupnou práci. Každý zúčastněný vykonal např. symbolický úder na bouranou šibenici, zatloukl hřebík či poklepal na základní kámen šibenice nové apod. Po ukončení prací byli řemeslnící slavnostně znovu prohlášeni počestnými